2024-12-10 | Otevřený workshop mindfulness ve vztazích (RMT) | Vstupné dobrovolné
Chcete se naučit lépe zvládat stres a emoce ve vztazích a v komunikaci? Zveme Vás do osmitýdenního kurzu Relational Mindfulness Training (RMT).
Mindfulness (neboli všímavost / bdělá pozornost) lze definovat jako schopnost plně prožívat přítomný okamžik a s nadhledem i se zájmem objevovat, co se v něm odehrává.
Stovky vědeckých studií (viz. níže) opakovaně prokázaly přínosy cvičení mindfulness pro zvládání stresu, zlepšení pozornosti, rozvoj kreativity, budování kvalitnějších vztahů i zlepšení psychického a fyzického zdraví.
Schopnost všímavosti má k dispozici v podstatě každý člověk, většina lidí ji však využívá velmi omezeně. Dobrou zprávou je, že všímavost lze systematicky trénovat a díky tomu výrazně zkvalitnit svůj život.
Díky své sekulárnosti a praktičnosti je rozvoj všímavosti přístupný pro každého, nezávisle na tom, z jaké kultury pochází nebo jaký systém víry či náboženství vyznává.
Obvykle máme tendenci ztrácet se v každodenních situacích. Naše úkoly, povinnosti, konflikty i emoce s tím spojené mají tendenci nás pohlcovat. Mindfulness je o tom navrátit se do přítomného okamžiku – do TADY a TEĎ. Vzpomenout si na na naše tělo i dech a najít kotvu a vyšší míru bdělosti v našem životě.
Díky tomu dovedeme lépe zvládat každodenní výzvy s větší lehkostí, klidem i efektivitou. Život se pro nás také díky tomu stává pestřejším a radostnějším místem.
Praxe všímavosti má kořeny v řadě kontemplativních tradicí (zejména v buddhismu), její moderní forma je však sekulární (ne-náboženská) a opírá se především o aktuální vědecké poznatky.
V současné době má mindfulness za sebou již více než 40 let úspěšného vědeckého výzkumu na poli medicíny, psychologie, neurověd, vzdělávání i managementu. Jeho příznivé efekty na zvládání stresu, zvýšení efektivity i posílení psychického i fyzického zdraví potvrdily stovky studií.
Na konci této stránky najdete citace hlavních výčet hlavních přehledových studií.
snížení stresu a prevence vyhoření
zlepšení soustředění
zvýšení pozitivních emocí a regulace nepříjemných emocí
snížení úzkosti a depresivních příznaků
snížení ruminace (neustálé přemítání neužitečných myšlenek)
zlepšení pracovní paměti a pružnosti myšlení
zlepšení zdravotního stavu, posílení imunity, zvládání bolesti
zlepšení pracovní efektivity, angažovanosti a motivace
zlepšení pociťované kvality života
Nejjednodušší cesta, jak se o všímavosti dozvědět více, je vyzkoušet si její meditaci. V tomto videu vás Marek Vich provede krátkou meditací a poté vám představí všímavost i její benefity.
Naučte se rozvíjet mindfulness z pohodlí vašeho domova. Naše online kurzy vás spolehlivě uvedou do mindfulness, meditace a duševního zdraví. Získáte veškeré základy pro to, abyste mohli rozvíjet všímavější a vědomější život, lépe zvládat stres a cítit více pohody, klidu a míru do každého dne. Některé z našich kurzů jsou zdarma.
Zveme vás do naší komunity lidí, kteří se aktivně věnují mindfulness a osobnímu rozvoji. Nabízíme vám podporu na vaší cestě rozvoje mindfulness a laskavosti. Ať už máte zájem lépe zvládat stres či emoce, podpořit své zdraví a nebo cítit v životě více klidu a svobody a nebo jen chcete být v kontaktu s lidi, kteří se zajímají o vědomý styl života – naše komunita vás v tom podpoří.
Chcete se naučit lépe zvládat stres a emoce ve vztazích a v komunikaci? Zveme Vás do osmitýdenního kurzu Relational Mindfulness Training (RMT).
Srdečně Vás zveme na druhý ročník Mindful Campu – letní všímavé oslavy v přírodě a jedinečného osobního setkání všech příznivců všímavého a vědomého stylu života. Tentokrát na Sklenářce. Pokud jsi členem Mindfulness Clubu, máš akci se slevou nebo zcela zdarma.
Chcete se stát lektorem mindfulness? Srdečně Vás zveme na roční lektorský výcvik pod vedením Marka Vicha a Jana Buriana.
Black, D. S. and Slavich, G. M. (2016). Mindfulness meditation and the immune system: a systematic review of randomized controlled trials. Annals of the New York Academy of Sciences, 1373(1):13–24.
Chiesa, A., Calati, R., and Serretti, A. (2011). Does mindfulness training improve cognitive abilities? A systematic review of neuropsychological findings. Clinical Psychology Review, 31:449–464.
Chiesa, A. and Serretti, A. (2009). Mindfulness-based stress reduction for stress management in healthy people: A review and meta-analysis. Journal of Alternative and Complementary medicine, 15(5):593–600.
Creswell, J. D. (2017). Mindfulness interventions. Annual Review of Organizational Psychology and Organizational Behavior, 68:18.1–18.26.
Davis, D. M. and Hayes, J. A. (2011). What are the benefits of mindfulness? a practice review of psychotherapy-related research. Psychotherapy, 48(2):198–208.
Good, D. J., Lyddy, C. J., Glomb, T. M., Bono, J. E., Brown, K. W., Duffy, M. K., Baer, R. A., Brewer, J. A., and Lazar, S. W. (2016). Contemplating mindfulness at work: An integrative review. Journal of Management, 42(1):114–142.
Goyal, M., Singh, S., Sibinga, E. M. S., … and Haythornthwaite, J. A. (2014). Meditation programs for psychological stress and well-being: A systematic review and meta-analysis. JAMA Internal Medicine, 174(3):357–368.
Keng, S.-L., Smoski, M. J., and Robins, C. J. (2011). Effects of mindfulness on psychological health: A review of empirical studies. Clinical Psychology Review, 31(6):1041–1056.
Sutcliffe, K. M., Vogus, T. J., and Dane, E. (2016). Mindfulness in organizations: A cross-level review. The Annual Review of Organizational Psychology and Organizational Behavior, 3:55–81.
Vich, M. (2015). The emerging role of mindfulness research in the workplace and its challenges. Central European Business Review, 4(3):35–47.
Přihlašte se k odběru našich newsletterů a buďte mezi prvními, kteří se dozví o dalších akcích a novinkách.
Copyright © 2023 Mindfulness Club z.s.
events@mindfulnessclub.cz
IČ: 07637047
Varšavská 715/36
Praha 2 – Vinohrady
120 00