
O MINDFULNESS
DEFINICE A PŘÍNOSY VŠÍMAVOSTI
Mindfulness (neboli všímavost / bdělá pozornost) lze definovat jako schopnost plně prožívat přítomný okamžik
a s nadhledem i se zájmem objevovat, co se v něm odehrává.
Stovky vědeckých studií (viz níže) opakovaně prokázaly přínosy cvičení mindfulness pro zvládání stresu, zlepšení pozornosti, rozvoj kreativity, budování kvalitnějších vztahů i zlepšení psychického a fyzického zdraví.
MINDFULNESS JE TU PRO KAŽDÉHO!
Schopnost všímavosti má k dispozici v podstatě každý člověk, většina lidí ji však využívá velmi omezeně. Dobrou zprávou je, že všímavost lze systematicky trénovat a díky tomu výrazně zkvalitnit svůj život. Díky své sekulárnosti a praktičnosti je rozvoj všímavosti přístupný pro každého, nezávisle na tom, z jaké kultury pochází nebo jaký systém víry či náboženství vyznává.

NÁVRAT DO PŘÍTOMNÉHO OKAMŽIKU
Obvykle máme tendenci ztrácet se v každodenních situacích. Naše úkoly, povinnosti, konflikty i emoce s tím spojené mají tendenci nás pohlcovat. Mindfulness je o tom navrátit se do přítomného okamžiku - do TADY a TEĎ. Vzpomenout si na své tělo i dech a najít kotvu a vyšší míru bdělosti ve svém životě.
Díky tomu dovedeme lépe zvládat každodenní výzvy s větší lehkostí, klidem i efektivitou. Život se pro nás díky tomu stává pestřejším
a radostnějším místem.
PROVĚŘENO VĚDECKÝMI STUDIEMI
Praxe všímavosti má kořeny v řadě kontemplativních tradicí (zejména v buddhismu), její moderní forma je však sekulární (ne-náboženská) a opírá se především o aktuální vědecké poznatky.
V současné době má mindfulness za sebou již více než 40 let úspěšného vědeckého výzkumu na poli medicíny, psychologie, neurověd, vzdělávání i managementu. Jeho příznivé efekty pro zvládání stresu, zvýšení efektivity i posílení psychického i fyzického zdraví potvrdily stovky studií.
Na konci této stránky najdeš výčet hlavních přehledových studií.
HLAVNÍ PROVĚŘENÉ EFEKTY MINDFULNESS
snížení stresu a prevence vyhoření
zlepšení soustředění
zvýšení pozitivních emocí a regulace nepříjemných emocí
snížení úzkostných a depresivních příznaků
snížení ruminace (neustálého přemítání neužitečných myšlenek)
zlepšení pracovní paměti a pružnosti myšlení
zlepšení zdravotního stavu, posílení imunity, zvládání bolesti
zlepšení pracovní efektivity, angažovanosti a motivace
celkové zlepšení pociťované kvality života

POJĎ TO ZKUSIT TAKY!
VYZKOUŠEJ SI MEDITACI VŠÍMAVOSTI
Nejjednodušší cesta, jak se o všímavosti dozvědět více, je vyzkoušet si její meditaci. V tomto videu tě Marek Vich provede meditací Chvilka pro Sebe, která je účinnou cestou pro zklidnění a zvládání stresu.
PŘIJĎ NA NĚKTEROU Z NAŠICH AKCÍ
- pá 04. 4.Praha 1
- SLEVA PRO ČLENYso 05. 4.Staroměstská radnice – Sál architektů
- čt 10. 4.Praha 1
VYZKOUŠEJ NAŠE ONLINE KURZY O MINDFULNESS
Naše online kurzy tě spolehlivě uvedou do mindfulness, meditace a duševního zdraví. Získáš veškeré základy pro to, aby jsi mohl*a rozvíjet všímavější a vědomější život, lépe zvládat stres a cítit více pohody, klidu a míru do každého dne.
LEPŠÍ POZORNOST A MÉNĚ STRESU DÍKY MINDFULNESS
990,00 Kč nebo 3 dostupné plány
JAK ZVLÁDAT NÁROČNÉ EMOCE A POSÍLIT RADOST POMOCÍ MINDFULNESS
1 390,00 Kč nebo 3 dostupné plány
STAŇ SE ČLENEM MINDFULNESS CLUBU
ONLINE KURZY A VYBRANÉ AKCE ZDARMA NEBO SE SLEVOU
Získáš plný přístup ke všem našim online kurzům, bonusovým epizodám TeďCastu a unikátní knihovně nahrávek, která obsahuje desítku kvalitních materiálů z oblasti meditace a mindfulness. Součástí toho všeho jsou i slevy na naše vybrané živé akce. Roční členství ti k tomu odemkne i konferenci mindfulness zdarma, roční zlaté členství k tomu přidá zdarma i letní Mindful Camp.

Měsíční členství
590
Každý měsíc
Přístup ke všem online kurzům
Přístup ke všem epizodám TeďCastu
Přístup do knihovny meditačních nahrávek
Sleva 10 % na naše akce

Roční členství
5 990
Každý rok
Přístup ke všem online kurzům
Přístup ke všem epizodám TeďCastu
Přístup do knihovny meditačních nahrávek
Zdarma konference MindfulnessCON
Sleva 10 – 20 % na ostatní akce

Roční zlaté členství
9 990
Každý rok
Přístup ke všem online kurzům
Přístup ke všem epizodám TeďCastu
Přístup do knihovny meditačních nahrávek
Zdarma konference MindfulnessCON
Zdarma letní Mindful Camp
Sleva 20 – 30 % na ostatní akce
TEĎCAST: PODCAST O DUŠEVNÍM ZDRAVÍ
O VŠÍMAVOSTI, SEBELÁSCE, NÁVYCÍCH A ŠTĚSTÍ V KAŽDODENNOSTI
Srdečně tě zveme k poslechu TeďCastu – podcastu o duševním zdraví, mindfulness, meditaci, psychologii a všímavém stylu života. To vše v odlehčené a přirozené formě. Podcastem tě provází Marek Vich a Robert Kučera.



PŘEHLEDOVÉ VĚDECKÉ STUDIE O PROSPĚŠNÝCH
EFEKTECH VŠÍMAVOSTI
Black, D. S. and Slavich, G. M. (2016). Mindfulness meditation and the immune system: a systematic review of randomized controlled trials. Annals of the New York Academy of Sciences, 1373(1):13–24.
Chiesa, A., Calati, R., and Serretti, A. (2011). Does mindfulness training improve cognitive abilities? A systematic review of neuropsychological findings. Clinical Psychology Review, 31:449–464.
Chiesa, A. and Serretti, A. (2009). Mindfulness-based stress reduction for stress management in healthy people: A review and meta-analysis. Journal of Alternative and Complementary medicine, 15(5):593–600.
Creswell, J. D. (2017). Mindfulness interventions. Annual Review of Organizational Psychology and Organizational Behavior, 68:18.1–18.26.
Davis, D. M. and Hayes, J. A. (2011). What are the benefits of mindfulness? a practice review of psychotherapy-related research. Psychotherapy, 48(2):198–208.
Good, D. J., Lyddy, C. J., Glomb, T. M., Bono, J. E., Brown, K. W., Duffy, M. K., Baer, R. A., Brewer, J. A., and Lazar, S. W. (2016). Contemplating mindfulness at work: An integrative review. Journal of Management, 42(1):114–142.
Goyal, M., Singh, S., Sibinga, E. M. S., … and Haythornthwaite, J. A. (2014). Meditation programs for psychological stress and well-being: A systematic review and meta-analysis. JAMA Internal Medicine, 174(3):357–368.
Keng, S.-L., Smoski, M. J., and Robins, C. J. (2011). Effects of mindfulness on psychological health: A review of empirical studies. Clinical Psychology Review, 31(6):1041–1056.
Sutcliffe, K. M., Vogus, T. J., and Dane, E. (2016). Mindfulness in organizations: A cross-level review. The Annual Review of Organizational Psychology and Organizational Behavior, 3:55–81.
Vich, M. (2015). The emerging role of mindfulness research in the workplace and its challenges. Central European Business Review, 4(3):35–47.